İçeriğe geç

Sudan ordusu hükümeti düşürdü ve olağanüstü hal ilan etti

by 04/11/2021

General El-Burhan, ordunun ülkeyi Temmuz 2023’te yapılacak seçimlere götürecek teknokratik bir hükümet atayacağını duyurdu.

Sudan ordusu lideri, geçiş hükümetini ve egemen konseyi, ülkenin demokrasiye kırılgan geçişine büyük bir darbe vurarak feshederken, ülke genelinde de olağanüstü hal ilan etti.

Binlerce demokrasi yanlısı protestocunun, başkent Hartum sokaklarını doldurması ve ikiz şehri Omdurman’da askerlerin çok sayıda hükümet yetkilisini tutuklaması üzerine Abdülfettah El-Burhan, pazartesi günü televizyondan bir duyuru yayınladı.

Pazartesi günü gözaltına alınan isimler arasında Başbakan Abdalla Hamdok da yer aldı. Hamdok destekçilerinin elinde bulunan İletişim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Hamdok, darbeyi destekleyen bir açıklama yapmayı reddetmesinin ardından gizli bir yere nakledildi.

Televizyon kanallarına ve radyo istasyonlarına baskınlar düzenleyen darbeci kuvvetler, ülke çapında internet erişimini de durdurdu. Başkent Hartum’da önemli otoyollar ve köprülerin yanı sıra Uluslararası Hartum Havaalanı da trafiğe kapatıldı.

Ömer El-Beşir’in 30 yıllık iktidarına son veren ayaklanmalardan doğan demokrasi yanlısı koalisyonun çağrısıyla gerçekleştirilen protestolarda şu ana kadar 12 kişi yaralandı.

El-Burhan, yaptığı açıklamada, ordunun demokrasiye giden süreci sürdüreceğini, ancak El Beşir’in görevden alınmasının ardından ülkeyi yönetmek için oluşturulan, askeri ve sivil ortak bir yapı olan egemen konseyi feshettiğini söyledi.

“Biz özgürlük ve barış devleti için yola çıktık ancak bazı siyasi güçler, siyasi, ekonomik ve sosyal tehditlere aldırmadan hala her şeyi ellerinde tutmaya çalışıyor” dedi.

El-Burhan, ordunun ülkeyi Temmuz 2023’te yapılacak seçimlere götürecek teknokratik bir hükümet atayacağını söyledi.

Ama ordunun yönetimde kalacağını da açıkça belirtti.

El-Burhan “Silahlı kuvvetler; ülke yönetimi sivil, seçilmiş bir hükümete devredilene kadar demokratik geçişi sürdürmeye devam edecek.’’ dedi.

Darbe, ordunun ülkenin ortak askeri-sivil yönetiminin liderliğini önümüzdeki ay sivillere teslim etmesinden hemen önce gerçekleşti.

İletişim Bakanlığı, El-Burhan’ın konuşmasını, askeri darbeyle iktidarın ele geçirilmesinin bir duyurusu olarak nitelendirdi.

Sudan’ın gidişatı ve demokrasiye geçişin hızı konusunda Sudan’ın sivil ve askeri liderliği arasında gerginlik haftalardır tırmanıyordu.

Kaynak: Al-Jazeere

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Berker Çelik, Kübra Nur Bolur, Muhammet Enes Gündüz ve Seyfullah Tunç Şahingöz tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: