İçeriğe geç

Romanya Yüksek Mahkemesi Turizm Eski Bakanı Elena Udrea’yı Altı Yıl Hapis Cezasına Çarptırdı

by 26/04/2022

Romanya eski cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun döneminde kalkınma ve turizm bakanlığı görevlerini yapan ve o dönemde Romanya’nın en güçlü kadınlarından biri olan Elena Udrea’nın temyiz başvurusunu reddeden Romanya Yüksek Mahkemesi, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçları nedeniyle Udrea’nın 72 aylık hapis cezasını onadı. 

Cezası kesinleşmiş olan Udrea, Romanya Yüksek Mahkemesi’nin kararı ilan etmesinin ardından 7 Nisan Perşembe günü öğleden sonra yakalandığı Bulgaristan’dan sınır dışı edildikten sonra hapse gönderilecek.

Elena Udrea’nın perşembe sabahı Romanya’dan ayrıldığı ve Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da hükmün açıklanmasını beklediği bildirildi. Mahkûmiyetini öğrenir öğrenmez, Yunanistan’a geçmek için Kulata sınır noktasına gitmişti. Bulgar sınır polisi onu Kulata’da tuttu ve Blagoevgrad’daki mahkemeye çıkması bekleniyordu.

Bu, Udrea’nın Romanya’daki hapis cezasından kaçma yönündeki ilk girişimi değil. 2017 yılında, Romanya Turizm eski Bakanı Elena Udrea, Romanya mahkemesi onu aynı davada altı yıl hapis cezasına çarptırmadan önce de Kosta Rika’ya kaçmıştı. Udrea kendisini Kosta Rika’da “siyasi mülteci” olarak tanımlıyordu. Altı yıllık hapis cezasının Anayasa Mahkemesi kararıyla askıya alınmasının ardından Temmuz 2019’da Romanya’ya dönmüştü.

2018’de Anayasa Mahkemesi, Yüksek Mahkeme’nin birkaç yüksek profilli politikacı ve iş insanını mahkûm eden beş yargıçlı kurullarının kanuna aykırı olarak kurulduğuna karar vermişti. Mahkeme’nin bu kararı, eski Adalet Bakanı Tudorel Toader’ın sosyal demokrat PSD hükümetinin bir parçası olduğu sırada yaptığı bir şikâyetten kaynaklıydı.

Tudorel Toader, Romanya’ya döndükten sonra Elena Udrea’yı temsil etti ve onun 2018’deki cezasının iptal edilmesini istedi.

Elena Udrea’nın mahkûm edildiği yolsuzluk davası, 2011 yılında Bükreş’te düzenlenen ve Romanya şampiyonu Lucian Bute ile Fransız boksör Jean-Paul Mendy arasında bir dünya şampiyonluğu maçına sahne olan bir boks galasıyla ilgili. Elena Udrea, adının bu etkinlikle ilişkilendirilmesi ve seçim yardımı alması için Turizm Bakanlığı’nın boks galasının finansmanına kanuna aykırı bir şekilde onay verdiği için suçlandı ve ardından mahkûm edildi.

Elena Udrea bu davanın soruşturmaları kapsamında 2015 yılında birkaç ay tutuklu kaldı.

Aynı davada, Romanya Boks Federasyonu eski Başkanı Rudel Obreja beş yıl, Elena Udrea’nın çalışanı olan Tudor Breazu üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bunlara ek olarak Elena Udrea masrafları Turizm Bakanlığı tarafından karşılanan boks galası sebebiyle Ulusal Turizm Kurumu’na yaklaşık üç milyon Avro bedelinde tazminat ödemek zorunda.

Kaynak: Romania Insider

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi Law 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ahmet Berke Baştuğ, Sıla Çelik, Şilan Tarhan, Yılmaz Batuhan Avan ve Hazal Gültekin tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: