İçeriğe geç

Arnavut yargıç, Bosna Anayasa Mahkemesi’ne atandı

by 03/11/2021

Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapmış olan Arnavut yargıç Ledi Bianku, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’ne atandı.

Bianku’nun ataması, Bosna Cumhurbaşkanlığı’nın üç üyesinin uzlaşmaya varamamasının ardından gerçekleşti.

Bosna Cumhurbaşkanlığı, Bosna devletinin başı olarak görev yapan üç üyeli bir yapı. Bosna’nın ana etnik topluluklarını temsil eden bir Bosnalı, bir Sırp ve bir Hırvat üyeden oluşuyor. Bosna Cumhurbaşkanlığı, ülkeyi federal düzeyde etkileyen herhangi bir karar için uzlaşmaya varmak zorunda. 

Bosna Cumhurbaşkanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, Cumhurbaşkanlığının Sırp üyesinin görüşmeleri engellediğini ve atamayı imkânsız hale getirdiğini belirten bir mektup göndermişti.

Bosna hukuku, Bosna’nın üç temsilcisinin uzlaşmaya varamaması durumunda uluslararası kurumlara harekete geçme yetkisi veriyor.

Bosna Anayasa Mahkemesi, Ledi Bianku’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yeni uluslararası yargıç olarak atandığını duyurdu.

Bosna Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, Anayasa Mahkemesi’ne bir Arnavut yargıcının atanmasının Saraybosnadaki Müslüman cemaatinin güçlü lobicilik faaliyetinin bir sonucu olduğunu ve Sırp Cumhuriyeti’nin bunun objektif olarak verilmiş bir karar olduğuna inanmak için hiçbir nedeni olmadığını söyledi. 

Ledi Bianku, Arnavutluk adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcı ve Strasbourg Üniversitesi’nde doçent olarak görev yaptı.

Ayrıca 2000-2007 yılları arasında Venedik Komisyonu üyeliği ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı’na danışmanlık yapmıştı.

Kaynak: Exit News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında İnci Sena Gereklioğlu, Işıl Gizem Demirtaş ve Yağmur Bahadır tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: